Jakie kosmetyki dla noworodka?

1
2442

Pielęgnacja noworodka wymaga zastosowania delikatnych kosmetyków, które będą przyjazne dla jego delikatnej skóry pobawionej lipidowej ochrony. Skóra z czasem zacznie przystosowywać się do nowych warunków otoczenia, po życiu w łonie matki, ale musi minąć co najmniej kilka tygodni. W tym czasie dziecko powinno być pielęgnowane z wykorzystaniem kosmetyków przeznaczonych dla noworodków.

Od pierwszego dnia życia

Wybierając kosmetyki dla noworodka do wyprawki należy sięgać jedynie po te środki, które wyraźnie mają oznakowane na opakowaniu, że są przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia. Musimy analizować i wnikliwie czytać informacje znajdujące się na opakowaniach, bowiem dzięki temu dziecko będzie pielęgnowane w odpowiedni sposób i nie narazimy go na wystąpienie uczulenia.

Dobre kosmetyki dla noworodków powinny posiadać odpowiednie atesty, dopuszczające je do obrotu na polskim rynku. Mowa tu o ateście Państwowego Zakładu Higieny oraz Instytutu Matki i Dziecka bądź Centrum Zdrowia Dziecka. Najlepiej, aby w ogóle w ich składzie nie znalazły się barwniki i substancje zapachowe.

Mamy kupując kosmetyki dla noworodków i niemowląt powinny kierować się zdrowym rozsądkiem. Kolorowe opakowania i rzucające się w oczy grafiki dzieci niekoniecznie muszą wskazywać na dobry jakościowo produkt. Wszystkie produkty kosmetyczne kupowane dla dzieci muszą zawierać informację, że są przeznaczone dla dzieci w wieku poniżej 3 lat. Na opakowaniu powinna znaleźć się informacja, czy produkt może wywołać reakcje alergiczne i jaka jest jego data ważności. Kosmetyki niesprawdzone, nieznanych przez młode matki firm, mogą wywołać podrażnienia bardzo cienkiej i delikatnej skóry noworodka.

Jakie kosmetyki powinnyśmy kupić?

Do wyprawki dla noworodka musimy naszykować oliwkę pielęgnacyjną, krem na odparzenia, szampon dla dzieci, mleczko do pielęgnacji ciała, puder, mydełko, żel do mycia oraz chusteczki nawilżane. W sklepach mamy obecnie bardzo szeroki wybór tego typu produktów, mniej lub bardziej znanych firm. Wybierajmy produkty renomowanych producentów, nie chcąc narażać dziecka na uczulenia.

Bardzo ważnym kosmetykiem dla noworodków jest krem na odparzenia. Można zastosować jakikolwiek krem z cynkiem, albo produkty rekomendowane dla małych dzieci – Linomag, Sudocrem, Bepanthen itp. Dzięki temu skóra nie będzie odparzała się po każdej zmianie pieluchy. Najlepiej wybrać krem wodoodporny, który będzie działał nawet wtedy, gdy dziecko zsika się do pieluchy. Przed posmarowaniem okolic intymnych kremem na odparzenia lub specjalną maścią, powinny one zostać wyczyszczone z wykorzystaniem chusteczek nawilżanych. To dużo prostsza metoda na utrzymanie skóry pupy w czystości, niż każdorazowe podmywanie dziecka wodą z mydłem. Na marginesie należy powiedzieć, że chusteczki nawilżane dla dzieci są wielofunkcyjne i można je używać do pielęgnacji całego ciała. Nie pozbawiają skóry noworodka naturalnej warstwy ochronnej.

Oliwkę dla dzieci można wykorzystywać do nawilżania całego ciała, ale i do likwidowania ciemieniuchy na głowie. Do pielęgnacji służyć będzie także mleczko dla dzieci. Jeśli maluch ma bardzo wysuszoną skórę, warto sięgnąć po tak zwane emolienty, które sprzyjają nawilżanie skóry i jej ochronę przed utratą wilgoci.

1 KOMENTARZ

  1. Jako powiedzmy doświadczona mama dwóch chłopców ( 5 i 3 latka) mogę zdecydowanie stwierdzić, że należy sprawdzać czym rzeczywiście kąpiemy i smarujemy nasze maluchy. Przetestowałam całą gamę różnych kosmetyków i powiem jedno- wszystko zalezy od dziecka. Np przy drugim synu nie sprawdziły się kompletnie kosmetyki których używaliśmy przy pierwszym, przy skórze alergicznej Antka musieliśmy przerzucić się na naturalne produkty i zaczęliśmy zaopatrywać się w ekopiramidzie co mogę polecić z ręką na sercu bo produkty od nich zaoszczędziły nam na wyprawach (kolejnych) do dermatologa i lekarza pierwszgo kontaktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here